Aromaterapija je srodna svim područjima nekonvencionalne medicine kojima je osnova liječenje dodirom. To su masaža, akupresura, polaganje ruku itd. Glavni "alat" aromaterapije osim ruku terapeuta su eterična ulja.

SVIJET MIRISA - AROMATERAPIJA

Eterična ulja su najfinije supstance bilo kojeg dijela biljke, cvijeta, lista, korjena, grančice, drveta, kore... te iste supstance biljka visokointeligentno koristi u održavanju svog života, za odbijanje nametnika i zaštitu od bolesti. Destilacijom ili tještenjem izvlače se te iste supstance i koriste tako da na isti način štite ljudski organizam od bolesti.

Eterična ulja su dakle prirodni proizvod pa tako i njihova kvaliteta i količina variraju od sezone do sezone. Količina etričnih ulja u različitim biljkama također varira, iz nekih se jednostavno etrična ulja dobivaju lakše i više, dok iz drugih puno teže i manje.

Npr. iz 100 kg lavande se dobije oko 3 kg eteričnog ulja, a iz 1000 kg latica ruže se dobije svega 0,25 kg ulja. Ta činjenica utječe i na cijenu eteričnog ulja.

Eterična ulja su živa, ona dišu i isparavaju osjetljiva su na svjetlost i toplinu, radi toga obavezno moraju biti pakirana u tamne staklene bočice.

Sastav eteričnih ulja je najzanimljiviji, neka sadrže i po 100 različitih kemijskih spojeva.

Važan element u aromaterapiji je čistoća i podrijetlo eteričnih ulja. Samo potpuno čista, pravilno skladištena i pakirana eterična ulja imaju aromaterapijsko djelovanje.

Velika razlika je između eteričnih i mirisnih sintetski proizvedenih ulja. Mirisna ulja još i mogu zadovoljiti potrebe u kuhinji i industriji mirisa ali nikako u aromaterapiji.

Eterična ulja nisu masna, ne topiva su u vodi i slabo topiva u octu.

Topiva su u alkoholu, ulju, mastima i vosku.

 

ARMATERAPEUTSKE METODE

Eterična ulja se dovode u organizam na dva načina: dišnim putevima i kroz kožu. Eterična ulja se rabe za inhalacije, u kupkama, u mješavinama za masažu,za njegu lica i tijela, za lokalno utrljavanje, u kompresama.

Na kožu se nikako ne smiju nanositi čista eterična ulja ,izuzetak je lavandino ulje. Zato se eterična ulja rastvaraju u baznim uljima. Ulja nositelji, bazna ulja mogu biti npr. Maslinovo, suncokret, lješnjak, makadamija, badem, avokado,pšenične klice, ulje sjemenki grožđa ili breskve itd.

Aromatična kupka pomaže kod bolova u mišićima, kod problema s kožom, cirkualcijom, djeluje umirujuće. Etrična ulja nisu topiva u vodi, da bi ste pripremili kupku otopite eterična ulja u žlici meda ili vrhnja od soje. U kupki možete ostati 15 do 20 min.

Na isti način možete napraviti kupke samo za stopala ili šake.

Aromakomprese mogu pomoći kod problema sa zglobovima, glavoboljom, uganućima i sl. Jednostavno namočite gazu, vatu ili ručnik u vodu u koju ste predhodno ukapali eterična ulja. stavite na odgovarajuće mjesto i držite ½ do 2 sata. Za svježa uganuća, otekline i glavobolju primjenjuju se hladne komprese.

Inhalacije se koriste kod bolesti gornjih dišnih puteva npr.kašalj,prehlada, bolesti sinusa itd. Dobar je način primjene eteričnih ulja za sve osim asmatičara.

Kapnuti nekoliko kapi eteričnih ulja u posudu u kojoj se nalazi vruća voda, nagnuti se i prekriti glavu ručnikom. Dobar primjer su mirisne svjetiljke ili jednostavno kapnite nekoliko kapi eteričnog ulja na maramicu i duboko udahnite.

Samomasaža je idealna za sve koji neredovito ili uopće ne odlaze na masažu. Dovoljno je otopiti eterična ulja u ulju nosiocu i masirati . najlakše je napraviti masažu stopala, trbuha, glave, lica.

Masaža je najvažniji postupak primjene eteričnih ulja i donosi najbrže i najbolje rezultate. Za vrijeme masaže ulja brzo ulaze u tijelo kroz kožu. Svaka masaža će potaknuti krvožilni i limfni sustav i sigurno donijeti trenutačnu relaksaciju i opuštanje.

Lokalno utrljavanje, sauna, kamin, osobna kozmetika samo su još neke od aromaterapijskih metoda.

 

Važne napomene

  • Eterična ulja su jake visokokoncentrirane supstance i sa njima valja postupati oprezno
  • Gotove mješavine treba držati na hladnom, tamnom mjestu u bočicama sa tamnim staklom.
  • Eterična ulja treba kupovati od pouzdana dobavljača
  • Na dekleraciji treba biti istaknut naziv na hrvatskom i latinskom jeziku, te dio biljke od kojeg je eterično ulje
  • Prije izlaganja suncu ne koristite citrusna ulja i kantarion
  • Trudnice se prije primjene eteričnih ulja moraju posavjetovati sa aromaterapeutom
  • Za dječje tegobe koristite eterična ulja ali prije toga se obavezno posavjetujte s aromaterapeutom.
  • Ne miješajte više od 5 različitih eteričnih ulja
  • Na 10 ml (1 žlica) ulja nositelja, ukapajte najviše 5 kapi eteričnog ulja

 

ULJA NOSITELJI - BAZNA ULJA

Bademovo ulje pogoduje svim tipovima kože, smiruje upale, ekceme, psorijazu, dermatitis te opekline od sunca. Sadrži vitamine A, B1, B2, E , glukozide i proteine.

Sezamovo ulje je pogodno za njegu zrele i suhe kože. Odlično je za tretiranje ekcema i psorijaze a u stanovitoj mjeri štiti kožu od utjecaja sunčevih zraka ( zaštitni faktor 4).

Nevenovo ulje potiče zarastanje rana pa se primjenjuje kod problema ispucalosti i oštećenja kože. U mješavine se dodaje 25% nevenova ulja, a u kombinaciji sa kantarionom ima vrlo širok spektar djelovanja.

Kantarion – ulje gospine trave djeluje protuupalno, a naručito blagotvorno djeluje na upaljenje živca. Odlično je za opekline, bolove u kostima, nesanicu, probleme menopauze. Nakon uzimanja bilo kojeg sredstva od gospine trave ne preporučuje se izlaganje suncu.

Avokadovo ulje je zbog svog sastava idealno za njegu suhe, zrele i podhranjene kože. U mješavinama se koristi 25% avokadovog ulja. idealno je za njegu kože lica.

Ulje pšeničnih klica ima visoki sadržaj vitamina, minerala i proteina. Regenerira stanice kože, jača stjenke kapilara. Primjenjuje se kod svih vrsta kože a naručito kod ispucale, suhe i zrele. Dodaje se mješavinama od 5 do 20%. Usporava oksidaciju drugih ulja.

Ulje jojobe je izvrsna za sve tipove kože , štiti ,vlaži i omekšava kožu. Štiti od sunca i ima zaštitini faktor 4.

Nabrojat ću još neka od masnih baznih ulja: lješnjakovo ulje, ulje noćurka, ulje grožđanih sjemenki, ulje makadamije, ulje sjemenki divlje ruže...

 

ETERIČNA ULJA

Postoje mnoga eterična ulja, upoznavajte ih i koristite po uputama koje ćete dobiti od aromaterapeuta.

Lavanda je univerzalno eterično ulje , zacjeljuje rane, posjekotine i opekotine. Umiruje i opušta. Može se nanositi direktno na kožu. Dobro bi bilo imati svoju aroma ljekarnu doma a neizostavno mjesto u njoj svakako treba imati lavanda.

Čajevac je izuzetno ljekovito eterično ulje, snažno podržava imunološki sustav. Koristi se kod svih vrsta infekcija, osipa, gljivica, akni...

Geranij je cvijetno ulje vrlo bogatog mirisa. Stimulira limfni sustav. Dobro je kod problema menopauze, PMS-a, a jako povoljno djeluje na stanja izazvana stresom i nervnom napetošću.

Eukaliptus je ulje za tretiranje prehlade, kašlja, problema sa sinusima, upale grla, glavobolje. Otvara dišne puteve i olakšava disanje.

Ružmarin je stimulirajuće eterično ulje, oživljava cijeli organizam. Regulira tlak i poboljšava koncentraciju.

Citronela je snažno i prodorno ulje. Kap – dvije citronele će smiriti nervnu napetost i ublažiti depresiju. U mješavini sa geranijem i cedrom čini odličan repelent.

Kadulja je intenzivno i prodorno eterično ulje. Osvežava i dezodorira zrak u prostoriji. U kombinaciji s lavandom je odlična mješavina za prostore u kojima se neumjereno puši ili u kojima borave bolesnici. Bistri i potiče koncentraciju , pogotovo u kombinaciji sa mentom, limunom i ružmarinom.

Menta lagano, čisto i osvježavajuće ulje. Osvježava umornu psihu i ublažuje stanje napetosti i šoka. Povećava otpornost organizma, hladi a ujedno poboljšava cirkulaciju.

 

ULJNE MJEŠAVINE

Navale vrućina u menopauzi

U 100 ml noćurka ukapati 16 kapi geranija, 8 kapi kadulje, 8 kapi limuna, 2 kapi lavande

Ulje za njegu tijela – AMELI

100 ml bademovog ulja, mandarina 10 kapi, geranij 20 kapi, lavanda 5 kapi, cedar 15 kapi

Ulje za njegu tijela prikladno za muškarce

100 ml bademovog ulja, pačuli 10 kapi, đumbir 10 kapi, melisa 5 kapi

Balzam za ruke

5 žlica bademovog ulja, 3 žlice pčelinjeg voska, 10 kapi lavande

Nad parom vruće vode otopiti pčelinji vosak, umiješati bademovo ulj i na kraju ukapati lavandu. Miješati dok se krema ne ohladi.

Balzam za usne

2 g pčelinjeg voska, 4 g sheea maslaca, 4 g jojobe , 2 kapi čajevca i 2 kapi limuna

Otopiti na pari pčelinji vosak i shea maslac, dodati jojobu i miješati dok se ne počne hladiti, na kraju ukapati eterična ulja.

Anticelulitna mješavina

100 ml sezamovog ulja, 10 kapi atlas cedar, 10 kapi grejp, 5 kapi cimet, 10 kapi đumbir, 10 kapi ružmarin, 5 kapi lavanda

Skuplja verzija je 50 ml sezamovog ulja i 50 ml ulja od lješnjaka, eterična ulja po gore navedenoj recepturi.

Peeling za tijelo

2 do 3 žlice palente (krupica), 1 žlica ulje pšeničnih klica, 1 žlica avokado, 1 žlica meda

2 kapi čajevca, 2 kapi komorača (za nečistu kožu) ili ylang 2 kapi, mandarina 2 kapi, geranij 1 kap ( za zdravu kožu)

Ljekovite mješavine na 50 ml baznog ulja

  1. Glavobolja – 10 kapi kamilica, 10 kapi lavanda, 5 kapi limun
  2. Strije – 10 kapi mandarina, 15 kapi lavanda, 5 kapi tamjan
  3. Bolni mišići – 8 kapi čempres, 8 kapi ružmarin, 10 kapi lavanda
  4. Sinusitis – 7 kapi bosiljak, 7 kapi bor, 7 kapi metvica, 7 kapi lavanda
  5. Nesanica – 5 kapi bosiljak, 5 kapi kamilica, 10 kapi ruža, 8 kapi muškatna kadulja
  6. Nervoza – 10 kapi bosiljak, 8 kapi jasmin, 5 kapi lavanda
  7. Visok tlak – 6 kapi muškatna kadulja, 5 kapi ruža, 5 kapi limun, 8 kapi lavanda
  8. Nizak tlak – 10 kapi kadulja, 10 kapi ružmarin, 10 kapi timjan

Vodica za usta

3 žlice korijena perunike, 1 dl 70% alkohola, 2 dl destilirane vode, 3 kapi metvice i 3 kapi kadulje

Krema za sunčanje

25 g shea maslac, 25 g kakao maslac, 25 kapi mrkva macerat, 25 ml maslinovog ulja, 25 ml sezamovog ulja, 10 ml hidrolat lavande, 5 kapi melisa. Otopiti maslace i dodavati ulja polako uz miješanje, zatim dodati postupno 10 ml hidrolata lavande, 5 kapi melise

Njega lica, vrata i dekoltea

Ulja pripremljena prema tipu kože za dnevnu i noćnu njegu su odlična zamjena kremama. Dovoljna je vrlo mala količina dragocjenog aroma preparata pa da koža postane meka, svježa i glatka.

Idealno ulje za ovakve mješavine je jojoba i avokado u koje treba dodati eterična ulja lavande, geranija, ruže, limuna ili mrkvino sjeme.

Uljna mješavina za podočnjake

Ulje sjemena mrkve 1 ml, ulje sjemena pasjeg trna 2 ml, ulje sjemena nara 3 ml, macerat centele 8,5 ml; ulje ploda divlje ruže 15 ml; CO2 apsolut nevena u jojobi 0,5 ml; eterično ulje smilja 4 kapi.

Intenzivna njega suhe kože

70 g shea maslaca, 10 g ulja divlje ruže, 10 g ulje pšeničnih klica, 10 g ulje lješnjaka, 20 kapi sjemena mrkve

Pakung za kosu

80 g shea, 20 g pšen.klica, 20 kapi ružmarin ili palmarosa, 20 kapi sjeme mrkve?

Mješavina protiv pojačanih bora

20 ml ulje divlje ruže, 10 ml noćurak, 9 kapi bušin, 9 kapi tamjanovac arapski ili indijski

Recepture:

  1. Ulje za njegu tijela 100 ml jojobe, 8 kapi ruža i 4 kapi geranij
  2. Mješavina za kupku (osvježavajuća) – u 1 žlicu meda ukapati 40 kapi limuna, 30 kapi papra, 20 kapi borovice i 3 kapi mente
  3. Mješavina za kupku (smirujuća) – u jednu žlicu meda ukapati 3 kapi ruže, 20 kapi melise, 20 kapi lavanda, 10 kapi patchoulija
  4. Mješavina za jačanje imuniteta (kupka, masaža) u 20 ml baznog ulja po izboru ukapati: 3 kapi timjan,3 kapi ružmarin, 2 kapi čajevac, 1 menta, 1 kap bosiljak
  5. Repelent (komarci) u svjetiljku 5 kapi citronela, 3 kapi mente, 2 kapi patchouli
  6. Mješavina za dezinfekciju (kupaona ili kuhinja) u bocu sa raspršivačem pomiješati 4 kapi timjana, 3 kapi klinčić, 2 kapi limun, 2 kapi eukaliptus, 1 kap bor

Kreirajte sami mješavine za čišćenje kućanstva jer su eterična ulja važna za održavanje kućne higijene jer su bio razgradiva i puno manje agresivna u odnosu na agresivna kemijska sredstva za čišćenje.

Ne zaboravite!

Prava i potpuna aromaterapeutska svojstva imaju samo prirodna 100 % čista eterična ulja.

Kontakt

Srdoči 65 (kod pošte)
51000 Rijeka

Tel.: 091/1569-230
E-mail: tilia.doo@gmail.com

Kontaktirajte nas

Cjenik

Ovdje možete pogledati kompletan cjenik grupiran po kategorijama.

Kompletan cjenik

Krajnji primatelj financijskog instrumenta sufnanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija"